Дневна доза скопски минимализам

Бојана Бесова ја знам само од Фејсбук, и ништо не знам за неа, освен дека е графички дизајнер. На хоум ми залута еден нејзин финтаџиски дизајн што ме воодушеви, ваков: и ја побарав да видам што има друго. Има многу друго, многу осет за естетика и можете да и го видите Инстаграмот за да се уверите. Јас ќе ве оставам со неколку нејзини минималистички фотографии од … Продолжи со читање Дневна доза скопски минимализам

Кутијата со фини работи на LOOK FANTASTIC

Subscription Box – претплата на пакет со производи на месечно или годишно ниво. Се добиваат производи кои заедно достигнуваат повисока цена отколку цената на претплатата. Има за козметика, за храна, за миленици и за свашта нешто, и најчесто не испорачуваат до кај нас. Ама јас најдов неколку. Се извинувам што вака дрско ничим изазвана објаснив што е subscription box, знам дека сме македонци и дека … Продолжи со читање Кутијата со фини работи на LOOK FANTASTIC

Омилени ствари 3.

Напраив две многу интересни нарачки во мај, и пукнав да можам за нив да пишувам, ама уште не ми се стигнати. А гарант ќе паѓам у несвест по нив, ама ај да видиме. Во меѓувреме, гледав и пробав еден куп работи, ама некои од нив беа толку рандом, што не стигам ни до 10. Прва работа на список, Jack Daniel’s Honey. Жестоко обично пијам со … Продолжи со читање Омилени ствари 3.

Олдтајмери во Скопје

Сите ги сакам, би ги ставила дома наместо намештај и секоја вечер би ги покривала и би им пеела песни. Секоја чест за тие што стварно им пеат, ве поздравувам и ви љубоморам 🙂 Јана    Skopje & Me    Skopje Boutique     Продолжи со читање Олдтајмери во Скопје

Омилени ствари 2.

Април – симпатичен. Многу ми се засвиѓа идејата да обрнувам повеќе внимание на работите што ги гледам, купувам и пробувам и да одлучувам дали треба да се најдат во Омилени ствари. На пример за некои специјално се спремив, за благо да разочараат, а очекувањата ми беа толку големи, што веќе им имав смислено текст, но добро. Нешто е прастаро, а вратено во употреба, а нешто … Продолжи со читање Омилени ствари 2.

Список на ствари што ќе го направат понеделникот помалку понеделник

Понеделникот мора да помине. Ако одиш на работа, тогаш мораш одиш на работа. Ако работата ти е компјутер како мене, и ескивираш, имаш грижа на совест дека е понеделник и сите работат, а не како вчера кога беше недела и си викаше па и да работам, дури утре ќе отвараат луѓето мејлови. Плус, модерно е да се мрази понеделник. А не мора да значи дека треба да … Продолжи со читање Список на ствари што ќе го направат понеделникот помалку понеделник

Skopje Boutique: Еден куп слики од #StreetStyle

Од Vogue, Tumblr, рандом места. Утре почнува нова работна недела, и можно е на некои луѓе што ги мрзи (што дискретно ќе ги погледнам во огледало) да им треба инспирација. Јана    Skopje & Me    Skopje Boutique Продолжи со читање Skopje Boutique: Еден куп слики од #StreetStyle

Омилени ствари 1.

Март помина многу добро. Го почнав Skopje & Me, отидов во Париз, успеав да завршам еден куп ствари таму, да се запознаам со Forever 21 и да се заљубам на прв поглед како на времето со H&M во Лондон. И да го купам ова <3. Почнувам од денес да пишувам за Омилени ствари (некад за последниот месец, некад за подолго), не од што луѓето богзнае колку … Продолжи со читање Омилени ствари 1.

Skopje Boutique: Чизмите со реси на Нина Карлаварис

Светско, а скоро наше. Ги открив сега, они да ти биле уште минатата година јаки. За дизајнерката открив малку, дека работи во Белград и Нови Сад, дека може да се контактира тука, и дека стварно многу ја бива. Или јас едноставно, од најсекогаш морам да збеснувам по чизми со реси, без разлика дали ресите се модерни или не. Некако делуваат големи без да го создадат проблемот … Продолжи со читање Skopje Boutique: Чизмите со реси на Нина Карлаварис

Фармерки од дечко.

Мора ваков симпатично глуп превод. Кога трендот е феноменален, кога ќе те погоди во срж, и кога заедно со уште неколку појави ќе те натера да си речеш, „шуќур, конечно почна да ми се погодуе модата“, не ти е тешко да си пушташ сликички на Tumblr уште долго откако се испојавил на сите писти, фешн-викови, стрит-фешн фотки и така натаму. Никогаш нема да ми бидат … Продолжи со читање Фармерки од дечко.