Парижаните на Ана Лубински

Ана е французинка и црта. Барав слики за друга галерија на Tumblr, и случајно налетав на нејзиниот блог, па сфатив дека заслужува посебен пост. Ликчињата што ги црта ги гледа по улиците и метрото на Париз, и замислува што би можеле да бидат и што се по професија. На пример: Еве уште: А вие си правите такви филмчиња? Јас да. Ана на Фејсбук И сајтот. … Продолжи со читање Парижаните на Ана Лубински

СКОПЈЕ СЛИКИ: Скопје низ годишни времиња

Искрено, се подзамислив како да се викаат сликиве. Авторката така ги нарече, ама мене некако најмногу ми одговара постов да се вика „Ерина“. Нема боље име јас мислам. Нека ве потсетат сликиве каде живееме и што чуваме. И да сте ја лајкнале Ерина на Фејсбук одма. Пролет: Лето: Есен: Зима:       Продолжи со читање СКОПЈЕ СЛИКИ: Скопје низ годишни времиња

Стара железничка – цела, дело на три умни девојки

Проектот е на три македонски студентки наградени на меѓународниот натпревар за дизајн од Сан Диего, Калифорнија – CLUE (Community Lighting for the Urban Environment). Всушност, се работи за светлосна инсталација на старата железничка станица во Скопје, која ја ревитализира другата половина која беше урната во земјотресот. Целата статија за нив можете да си ја прочитате на Радио МОФ, а подоле можете да ги видите фотографиите што буричкаат емоции и … Продолжи со читање Стара железничка – цела, дело на три умни девојки