Уште #Протестирам, слики и видео

Масовно!! pic.twitter.com/xJhuuKbuwk — Влатко Васиљ (@VlatkoVasilj) April 13, 2016   Кон собрание. Join in! #ОСТАВКА #ПРОТЕСТИРАМ pic.twitter.com/yAXtZNRKuD — Batakoja (@batakoja) April 13, 2016   За сите што твитате од дома. Човеков да го сањате! #протестирам #хорхе #немаправданемамир pic.twitter.com/Btz8EjPDVc — ДимуР (@MarkantenMomak) April 13, 2016   Народната канцеларија на ненародниот “претседател”! “ОСТАВКА ПОЛТРОНУ” #Протестирам pic.twitter.com/EQMFW0jRRP — Т-REX (@toVornottoV) April 13, 2016   Ако може овој човек … Продолжи со читање Уште #Протестирам, слики и видео

Галерија: Скопје на Фарук Шеху

  Фарук Шеху го имате на Фејсбук и да можете да најдете некои од најубавите скопски фотографии. Обавезно да се разгледа: Old Bazaar by Faruk Shehu skopjeandme.com на Фејсбук тука и тука. Фала Фарук 🙂   Продолжи со читање Галерија: Скопје на Фарук Шеху

Галерија: Градски парк

…и тоа во есен. Фина пролет ни се погодува во моментов, ама зашо па да не поуживаме во Скопје во есен, кога фотографиите се толку добри. Пролетни фотографии soon. А за ова, авторот Влатко вика вака: Замислете, паднати лисја насекаде, луѓе шетаат кучиња, парови се држат за раце, друштва се собираат околу езерото прекриено со лисја, пензионери седат по клупи. Не мора ни да замислувате, можете … Продолжи со читање Галерија: Градски парк

Некој да објасни зашто веќе немаме вакви работи

Ајде назад у 90-ти, да се потсетиме на Водени лудории. Штета за квалитетот на снимката, ама ќе послужи за едно патување низ времето 😉 Да се собереме ние милион души што останавме тука и да се потрудиме да си ја вратиме забавната телевизиска програма 🙂   Продолжи со читање Некој да објасни зашто веќе немаме вакви работи

Кај идат ваквите луѓе у Скопје, и зашто не ги гледаме почесто?

Може веќе сте го виделе проектот на Зориа Петкоска и Лилика Стрезовска во кој спојуваат два, навидум неспојливи градови: Скопје и Токио. А сепак, како што ќе каже Зориа на Buzzfeed, без разлика што Скопје и Јапонија толку немаат врска што би можеле да бидат на различни планети, сепак ги врзува едно име: Кензо Танге. И фановите на јапонската поп-култура, што ние како Скопјани стварно едвај … Продолжи со читање Кај идат ваквите луѓе у Скопје, и зашто не ги гледаме почесто?

Плати со поезија, или истури емоции и напиј се кафе

И во Скопје, да. Скопје има толку многу поезија, што кафичите можат и без залиха да останат во понеделник. Значи, 21-ви март, светскиот ден на поезијата, Veneto Italian Restaurant, Restaurant Dion, Nargile Caffe, Paladium Cafe Bar и Badu Bar ќе наплаќаат во емоции истурени на хартија, приклучени на глобалната кампања на Јулиус Мајнл. Јас би пишувала поезија за кафето, како такво, како чувар на нерви, како еликсир … Продолжи со читање Плати со поезија, или истури емоции и напиј се кафе