Едно од најскопските видеа на интернет

Сите најважни скопски работи (читај: храна) во 2ипол минути. Ќе ви биде криво што завршило видеото, и истовремено ќе се чувствувате како да сте го гледале 24 часа. Затоа што денот е тој, и сите сме имале таков. Секоја чест на екипата. Повелете, 24 Hours Skopje: Продолжи со читање Едно од најскопските видеа на интернет

Скопје, брат, извини.

Сега е модерно да се сака Скопје со сликички и букви на нив. Ама, пошто Скопје врие и од сарказам, ред е да престанеме да паѓаме у несвест со љубовни изјави и да размислиме малку и за другата страна. Автор на компилацијава од искрени факти е Дарко Заревски, него го имате на Фејсбук тука. Дарко најави дека ќе има уште. А вас ништо не ве спречува … Продолжи со читање Скопје, брат, извини.

Го сакам Скопје затоа што…

Пред некоја година, на City of Skopje направив едно мало проектче: Ги замолив следачите да кажат зошто го сакаат Скопје, а јас после трапаво го испишав тоа со прсти на една закон апликација за iPad. Резултатот беше многу  љубовен, и еден тон прекрасни луѓе кажаа што точно го прави Скопје – дома: Мирисот на костени, самите Скопјани, Седмица, Скопско, парк, графити, Скопјанки… „Затоа што е … Продолжи со читање Го сакам Скопје затоа што…

Кое е најинтересното место во Скопје каде што сте се пољубиле?

На Фејсбук, Скопјани беа прашани кое е најинтересното место во Скопје каде што се пољубиле. Меѓу импресивните (и доста инспиративни одговори 😉 ) првото место убедливо му припадна на еден од крововите во строгиот центар, за кој многу од нив рекоа дека се изнагледал најмногу бакнежи (и само до таму знаеме, за повеќе, понатаму 🙂 ). Меѓу другите интересни локации беа спомнати: Полициска станица Шалтер … Продолжи со читање Кое е најинтересното место во Скопје каде што сте се пољубиле?

Скопјани кажуваат: Најчудна работа што ви се случила во Скопје?

Ги прашав Скопјани што е најчудното што им се случило во Скопје и на мое длабоко воодушевување, налетав на многу мудри коментари. Продолжи со читање Скопјани кажуваат: Најчудна работа што ви се случила во Скопје?

Иван Шопов: Зошто го сакам Скопје

Го сакам Скопје затоа што мојата интимна географија речиси сосема е испишана овде. Ако треба да ја нацртам мојата скопска мапа, ќе се добие еден сосема поинаков град чија мапа не може да се купи во ниту еден киоск. Продолжи со читање Иван Шопов: Зошто го сакам Скопје

Статус на Фејсбук што треба да го научите на памет

И не само на памет, туку и да станувате и да легнувате со него. Затоа што работата е дојдена до таа мера, да човек има желба да основа организација која ќе се бори масовно за искоренување на тие морбидни навики на луѓето да се мешаат во туѓите животи. Продолжи со читање Статус на Фејсбук што треба да го научите на памет

Скопје на Твитер #1

Центарот на Скопје ти е права зоолошка градина… — Бекутан. Ластик (@tronovno) December 20, 2015 -Мирисаш на чад ! -Од Скопје сум :S #Скопје — Dreamcrusher (@makedonyafatih) December 15, 2015 Магла ли е, смог ли е? #Скопје — Њемо (@monkey_nj) December 6, 2015 Да не сум покусо и јас. #СподелиНебоСоЈасна #Скопје pic.twitter.com/sXsQjq4RzI — #PeterSkywalker (@masterofchanges) December 1, 2015 #ДоброУтро #Аеродром #НеСеДише #Скопје #Aerodrom #Skopje @OpstinaAerodrom … Продолжи со читање Скопје на Твитер #1