Skopje & Me

lobster 1ШТО ДА ГЛЕДАТЕ: The Lobster

Краткиот опис за „Јастог“ е дека првата половина ќе ве воодушеви, ќе ви вети јакоча и ќе ве возбуди, за втората половина да мааалку ве разочара и малку да ви се здосади. Па дури и како таков, му се простуваат гревовите заради уникатноста и реализацијата на приказната.

 

 

tumblr_n8w85ukDzg1rsadwno1_250

 

КАЈ ДА ЈАДЕТЕ: Палачинки во „Гнездо“

Gnezdo Kitchen Bar е на ул. Македонија, карши Мајка Тереза. Многу е убаво и многу е пуно и модерно. Во време на милион кафичи во Скопје, кога мораш од петни жили да се потрудиш да имаш поинаква понуда, начин на служење и сервирање, нив тоа баш им оди од рака.

 

 

matheusStay Tripped: Macedonia,

видео-патување на Матеус Кановник

 

 

skopsko za home

 

Старо шише Скопско

 

 

 

ghostsinwoodsСкопски урбани легенди: 

„А другарка ми ми кажа дека во Драчево, на крајот од населбата, кај пругите, порано поминувал брат и, и една вечер кога дошол дома, легнал да спие и наеднаш почуствувал како нешто го притиска и сака да го задуши…“

 

mala stanica big dealWhen you live in Skopje…

клик.

 

 

 

bozaСКОПСКИ ФЕНОМЕНИ: Боза

Ритуалот почнува: се стават усните на врвот на чашата која се држи цврсто со двете раце и сите останати практични совети и инструкции. “Уфф, што е ова?”. Пак прашање и враќање кон теоријата. Молк од моја страна, па следи одговор: “Боза, сине!

 

najcudna rabotaСкопјани пишуваат: Две страни на Скопје

 „Знам дека го познавам Скопје и тоа ја одржува сигурноста во мене, го знам мирисот на секоја улица, точно на секоја, знам и по која улица зошто сум поминала, знам и како сум се чувствувала, знам на која улица со кого сум се сретнала, тоа се спомени кој никој не може да ми ги земе.“

edith2ШТО ДА ГЛЕДАТЕ: „La Vie En Rose“
Како и да е, веројатно нема потреба да истакнувам дека актерската игра, заедно со режијата се боговски и дека секој вљубеник во француската кинематографија дефинитивно треба да го изгледа филмот, ако му е пропуштен.

 

tumblr_n0ycx0BXXI1qbih6so1_500

 

 

Гифови со храна

 

 

 

12769482_467198946803645_1044099787_n

 

ГАЛЕРИЈА: Скопје на Мимоза Чолак

 

 

 

 

 

skopje gif (2)

 

 

 Гифови со Скопје

 

 

 

 

 

simit

 СКОПСКИ ФЕНОМЕНИ: Симит погача

Потоа, секогаш кога ќе дојдоа во Скопје, тие ќе побараа да појадуваат од “тоа”. Притоа, со именувањето на симит-погачата со лична заменка, како да се срамеа и да ја изговорат како што треба, зашто знаеја дека ние тука не само што ја јадеме, туку и ја живееме.

 

coffee (15)

 

Гифови со кафе

 

 

 

 

 

Nina_Spirova

СКОПЈЕ МУЗИКА: Зборувај за Скопје – Нина Спирова

Parlez-vous Français
за Скопје, за вардаровиот кеј, за Водно
зборувај за Шарпланина
за убавините на својата земја
Parlez-vous Français за светот
на кој му припаѓаш ти
со душа,
никогаш не заборавај
дека најсреќен си само дома.