Skopje Boutique: Еден куп слики од #StreetStyle

Од Vogue, Tumblr, рандом места. Утре почнува нова работна недела, и можно е на некои луѓе што ги мрзи (што дискретно ќе ги погледнам во огледало) да им треба инспирација. Јана    Skopje & Me    Skopje Boutique Продолжи со читање Skopje Boutique: Еден куп слики од #StreetStyle

Твит на денот – Винтиџ канцеларијата на Стопанска банка

Стопанска банка има винтиџ офис доле кај сефовите, не ми е јасно зошо не го стаат горе централно! Прејако! pic.twitter.com/qOJMZQUVmW — Ina (@mnogufina) April 6, 2016   Продолжи со читање Твит на денот – Винтиџ канцеларијата на Стопанска банка

Галерија: Скопје навечер.

Ќе ги познаете и по тоа што се меѓу најкрадените фотографии на македонскиот интернет простор. Би сакала да беа мои, ама привилегијата и талентот му припаѓаат на Ѕвонко Плавевски, еден цар-фотограф од Скопје, на кој што на Твитер не му треба нешто многу претставување. Го имате и на Тумблр. А еве го неговото Скопје навечер, шармантно и светкаво. Ако не ви е доста, тука има … Продолжи со читање Галерија: Скопје навечер.

Омилени ствари 1.

Март помина многу добро. Го почнав Skopje & Me, отидов во Париз, успеав да завршам еден куп ствари таму, да се запознаам со Forever 21 и да се заљубам на прв поглед како на времето со H&M во Лондон. И да го купам ова <3. Почнувам од денес да пишувам за Омилени ствари (некад за последниот месец, некад за подолго), не од што луѓето богзнае колку … Продолжи со читање Омилени ствари 1.

Скопска љубовна приказна за со неделно кафе

По еден стих за секоја фотографија. Го сакам Скопје поради Водно I love Skopje because of Vodno и малите работи скриени во големите And the little things, hidden among the big ones купиштата бетон the piles of concrete а ги има многу and there are many а покрај нив, сепак се гледаат облаците and yet the clouds can be seen behind them Затоа што врие … Продолжи со читање Скопска љубовна приказна за со неделно кафе

#СкопјеЕ на Твитер

#СкопјеЕ на сепаре во парк. — Љубопитна (@Bibliotekarka7) March 24, 2016   #СкопјеЕ градот со улици за моите чекори. — Анестезија (@pamparamx) March 24, 2016   #СкопјеЕ ќебапи од “Турист” во чаршија — Сангвиник (@Sangvinik6) March 23, 2016   #СкопјеЕ кога сите се жалат за тоа што #СкопјеНеЕ — Ivan Stojkovic (@Ivan_Stojkovic2) March 23, 2016   #СкопјеЕ зелен бран од 10 црвени семафори на еден … Продолжи со читање #СкопјеЕ на Твитер

Проститутките во Амстердам на 50% попуст

Со една убава идеја за борба против стигматизацијата на нивното работно место, плус да постигнат подобар закон за регулирање на проституцијата во Холандија, една поголема група секс-работнички нуди попуст, каков што Македонија не видела ни за роба од 2013 по дуќани. Имено, ако сте во Амстердам моментално, за 50% off, можете да уживате во вообичаената понуда на улиците со црвени фенери. Примери од ценовникот: Орален … Продолжи со читање Проститутките во Амстердам на 50% попуст

Skopje Boutique: Чизмите со реси на Нина Карлаварис

Светско, а скоро наше. Ги открив сега, они да ти биле уште минатата година јаки. За дизајнерката открив малку, дека работи во Белград и Нови Сад, дека може да се контактира тука, и дека стварно многу ја бива. Или јас едноставно, од најсекогаш морам да збеснувам по чизми со реси, без разлика дали ресите се модерни или не. Некако делуваат големи без да го создадат проблемот … Продолжи со читање Skopje Boutique: Чизмите со реси на Нина Карлаварис

Дали iPhone SE е најбоље што можеше да им текне?

Ако пред да излезат првите фотографии сте се фатиле како кукате дека 5/5s е најдобриот дизајн и ви се закануваше запаление на дланки од големината на 6-ките, тогаш за вас, како и за мене, најверојатно да. Кога излегоа првите трачеви дека iPhone-от ќе се зголемува, со братучед ми ги гушкавме нашите 5ки, свесни дека кога-тогаш ќе мораме да ги замениме со некое почудовишно издание и … Продолжи со читање Дали iPhone SE е најбоље што можеше да им текне?

Галерија: Градски парк

…и тоа во есен. Фина пролет ни се погодува во моментов, ама зашо па да не поуживаме во Скопје во есен, кога фотографиите се толку добри. Пролетни фотографии soon. А за ова, авторот Влатко вика вака: Замислете, паднати лисја насекаде, луѓе шетаат кучиња, парови се држат за раце, друштва се собираат околу езерото прекриено со лисја, пензионери седат по клупи. Не мора ни да замислувате, можете … Продолжи со читање Галерија: Градски парк