Гледавте Фчерашни новости?

Затоа што јас гледав, и сега тоа ми се омилените вести у свет. Толку се испости македонскава ТВ понуда од  сатира од крајот на К-15 па навака, што мислам дека емисијава освежи како ладен туш после ужасната, досадна измишљотина наречена сауна. И стварно, се вариме ко глупи во сауна од каде што испарува сељачизам, неписменост и систематско празнење мозок, скоро и да заборавивме што значи … Продолжи со читање Гледавте Фчерашни новости?

На ручек во Peking Garden

После долго договарање и откако ни се намножија поводите за частење, со омилените особи конечно седнавме во Peking Garden да си ги оствариме потребите за Asian cuisine. Знаев дека ќе ми се свиѓа, ама дека до толку ќе се воодушевам и ќе паѓам во несвест не очекував. Откако не смести една прекрасно љубезна девојка, и нарачавме сто литра вода, дехидрирани од многу книги купување (претходна … Продолжи со читање На ручек во Peking Garden

СКОПЈЕ СЛИКИ: Скопје низ годишни времиња

Искрено, се подзамислив како да се викаат сликиве. Авторката така ги нарече, ама мене некако најмногу ми одговара постов да се вика „Ерина“. Нема боље име јас мислам. Нека ве потсетат сликиве каде живееме и што чуваме. И да сте ја лајкнале Ерина на Фејсбук одма. Пролет: Лето: Есен: Зима:       Продолжи со читање СКОПЈЕ СЛИКИ: Скопје низ годишни времиња

Уште #Протестирам, слики и видео

Масовно!! pic.twitter.com/xJhuuKbuwk — Влатко Васиљ (@VlatkoVasilj) April 13, 2016   Кон собрание. Join in! #ОСТАВКА #ПРОТЕСТИРАМ pic.twitter.com/yAXtZNRKuD — Batakoja (@batakoja) April 13, 2016   За сите што твитате од дома. Човеков да го сањате! #протестирам #хорхе #немаправданемамир pic.twitter.com/Btz8EjPDVc — ДимуР (@MarkantenMomak) April 13, 2016   Народната канцеларија на ненародниот “претседател”! “ОСТАВКА ПОЛТРОНУ” #Протестирам pic.twitter.com/EQMFW0jRRP — Т-REX (@toVornottoV) April 13, 2016   Ако може овој човек … Продолжи со читање Уште #Протестирам, слики и видео

Што да гледате: The Boy

Со оглед на тоа што последен пат се имам извадено од памет на краток филм на Јутјуб од еден шведски режисер, почнав да губам надеж дека хорор жанрот ќе продолжи со темпото што го почна во средина на 2000-ти, кога почна да пропаѓа slasher-от, се разви мистериозното и надреално страшното, а ширењето на корејски и јапонски хорори на запад остави многу измочани гаќи. Затоа и … Продолжи со читање Што да гледате: The Boy

Галерија: Old Bazaar by Faruk Shehu

Фарук Шеху го имате на Фејсбук и да можете да најдете некои од најубавите скопски фотографии. Обавезно да се разгледа: Скопје на Фарук Шеху skopjeandme.com на Фејсбук тука и тука. Фарук, фала уште еднаш   Продолжи со читање Галерија: Old Bazaar by Faruk Shehu

Галерија: Скопје на Фарук Шеху

  Фарук Шеху го имате на Фејсбук и да можете да најдете некои од најубавите скопски фотографии. Обавезно да се разгледа: Old Bazaar by Faruk Shehu skopjeandme.com на Фејсбук тука и тука. Фала Фарук 🙂   Продолжи со читање Галерија: Скопје на Фарук Шеху

Список на ствари што ќе го направат понеделникот помалку понеделник

Понеделникот мора да помине. Ако одиш на работа, тогаш мораш одиш на работа. Ако работата ти е компјутер како мене, и ескивираш, имаш грижа на совест дека е понеделник и сите работат, а не како вчера кога беше недела и си викаше па и да работам, дури утре ќе отвараат луѓето мејлови. Плус, модерно е да се мрази понеделник. А не мора да значи дека треба да … Продолжи со читање Список на ствари што ќе го направат понеделникот помалку понеделник

10 причини да ја прочитате „Исповеди на еден психотичен ум“

1. Драги Михајловски ја прочита, а ако тоа не ви е доволно, го спореди авторот со Буковски. 2. Нема ниеден стих, ниедно хаику и ниедно цвеќе на сонце, со дожд, во саксија и други литературни еквиваленти на инстаграм-филтри. Што, мислевте дека наши писатели само тоа знаат? Think again. #sorrynotsorry 3. Содржи висок процент на непатетично емотивни мажи и може да користи како утеха за жени … Продолжи со читање 10 причини да ја прочитате „Исповеди на еден психотичен ум“