Едно од најскопските видеа на интернет

Сите најважни скопски работи (читај: храна) во 2ипол минути. Ќе ви биде криво што завршило видеото, и истовремено ќе се чувствувате како да сте го гледале 24 часа. Затоа што денот е тој, и сите сме имале таков. Секоја чест на екипата. Повелете, 24 Hours Skopje: Продолжи со читање Едно од најскопските видеа на интернет

На ручек во Peking Garden

После долго договарање и откако ни се намножија поводите за частење, со омилените особи конечно седнавме во Peking Garden да си ги оствариме потребите за Asian cuisine. Знаев дека ќе ми се свиѓа, ама дека до толку ќе се воодушевам и ќе паѓам во несвест не очекував. Откако не смести една прекрасно љубезна девојка, и нарачавме сто литра вода, дехидрирани од многу книги купување (претходна … Продолжи со читање На ручек во Peking Garden

Галерија: Old Bazaar by Faruk Shehu

Фарук Шеху го имате на Фејсбук и да можете да најдете некои од најубавите скопски фотографии. Обавезно да се разгледа: Скопје на Фарук Шеху skopjeandme.com на Фејсбук тука и тука. Фарук, фала уште еднаш   Продолжи со читање Галерија: Old Bazaar by Faruk Shehu

Список на ствари што ќе го направат понеделникот помалку понеделник

Понеделникот мора да помине. Ако одиш на работа, тогаш мораш одиш на работа. Ако работата ти е компјутер како мене, и ескивираш, имаш грижа на совест дека е понеделник и сите работат, а не како вчера кога беше недела и си викаше па и да работам, дури утре ќе отвараат луѓето мејлови. Плус, модерно е да се мрази понеделник. А не мора да значи дека треба да … Продолжи со читање Список на ствари што ќе го направат понеделникот помалку понеделник

Skopje Boutique: Еден куп слики од #StreetStyle

Од Vogue, Tumblr, рандом места. Утре почнува нова работна недела, и можно е на некои луѓе што ги мрзи (што дискретно ќе ги погледнам во огледало) да им треба инспирација. Јана    Skopje & Me    Skopje Boutique Продолжи со читање Skopje Boutique: Еден куп слики од #StreetStyle

Омилени ствари 1.

Март помина многу добро. Го почнав Skopje & Me, отидов во Париз, успеав да завршам еден куп ствари таму, да се запознаам со Forever 21 и да се заљубам на прв поглед како на времето со H&M во Лондон. И да го купам ова <3. Почнувам од денес да пишувам за Омилени ствари (некад за последниот месец, некад за подолго), не од што луѓето богзнае колку … Продолжи со читање Омилени ствари 1.

Скопска љубовна приказна за со неделно кафе

По еден стих за секоја фотографија. Го сакам Скопје поради Водно I love Skopje because of Vodno и малите работи скриени во големите And the little things, hidden among the big ones купиштата бетон the piles of concrete а ги има многу and there are many а покрај нив, сепак се гледаат облаците and yet the clouds can be seen behind them Затоа што врие … Продолжи со читање Скопска љубовна приказна за со неделно кафе

Skopje Boutique: Чизмите со реси на Нина Карлаварис

Светско, а скоро наше. Ги открив сега, они да ти биле уште минатата година јаки. За дизајнерката открив малку, дека работи во Белград и Нови Сад, дека може да се контактира тука, и дека стварно многу ја бива. Или јас едноставно, од најсекогаш морам да збеснувам по чизми со реси, без разлика дали ресите се модерни или не. Некако делуваат големи без да го создадат проблемот … Продолжи со читање Skopje Boutique: Чизмите со реси на Нина Карлаварис

Дали iPhone SE е најбоље што можеше да им текне?

Ако пред да излезат првите фотографии сте се фатиле како кукате дека 5/5s е најдобриот дизајн и ви се закануваше запаление на дланки од големината на 6-ките, тогаш за вас, како и за мене, најверојатно да. Кога излегоа првите трачеви дека iPhone-от ќе се зголемува, со братучед ми ги гушкавме нашите 5ки, свесни дека кога-тогаш ќе мораме да ги замениме со некое почудовишно издание и … Продолжи со читање Дали iPhone SE е најбоље што можеше да им текне?

Кај идат ваквите луѓе у Скопје, и зашто не ги гледаме почесто?

Може веќе сте го виделе проектот на Зориа Петкоска и Лилика Стрезовска во кој спојуваат два, навидум неспојливи градови: Скопје и Токио. А сепак, како што ќе каже Зориа на Buzzfeed, без разлика што Скопје и Јапонија толку немаат врска што би можеле да бидат на различни планети, сепак ги врзува едно име: Кензо Танге. И фановите на јапонската поп-култура, што ние како Скопјани стварно едвај … Продолжи со читање Кај идат ваквите луѓе у Скопје, и зашто не ги гледаме почесто?

Фармерки од дечко.

Мора ваков симпатично глуп превод. Кога трендот е феноменален, кога ќе те погоди во срж, и кога заедно со уште неколку појави ќе те натера да си речеш, „шуќур, конечно почна да ми се погодуе модата“, не ти е тешко да си пушташ сликички на Tumblr уште долго откако се испојавил на сите писти, фешн-викови, стрит-фешн фотки и така натаму. Никогаш нема да ми бидат … Продолжи со читање Фармерки од дечко.