Галерија: Скопје навечер.

Ќе ги познаете и по тоа што се меѓу најкрадените фотографии на македонскиот интернет простор. Би сакала да беа мои, ама привилегијата и талентот му припаѓаат на Ѕвонко Плавевски, еден цар-фотограф од Скопје, на кој што на Твитер не му треба нешто многу претставување. Го имате и на Тумблр. А еве го неговото Скопје навечер, шармантно и светкаво. Ако не ви е доста, тука има … Продолжи со читање Галерија: Скопје навечер.

Скопска љубовна приказна за со неделно кафе

По еден стих за секоја фотографија. Го сакам Скопје поради Водно I love Skopje because of Vodno и малите работи скриени во големите And the little things, hidden among the big ones купиштата бетон the piles of concrete а ги има многу and there are many а покрај нив, сепак се гледаат облаците and yet the clouds can be seen behind them Затоа што врие … Продолжи со читање Скопска љубовна приказна за со неделно кафе

Галерија: Градски парк

…и тоа во есен. Фина пролет ни се погодува во моментов, ама зашо па да не поуживаме во Скопје во есен, кога фотографиите се толку добри. Пролетни фотографии soon. А за ова, авторот Влатко вика вака: Замислете, паднати лисја насекаде, луѓе шетаат кучиња, парови се држат за раце, друштва се собираат околу езерото прекриено со лисја, пензионери седат по клупи. Не мора ни да замислувате, можете … Продолжи со читање Галерија: Градски парк

Кај идат ваквите луѓе у Скопје, и зашто не ги гледаме почесто?

Може веќе сте го виделе проектот на Зориа Петкоска и Лилика Стрезовска во кој спојуваат два, навидум неспојливи градови: Скопје и Токио. А сепак, како што ќе каже Зориа на Buzzfeed, без разлика што Скопје и Јапонија толку немаат врска што би можеле да бидат на различни планети, сепак ги врзува едно име: Кензо Танге. И фановите на јапонската поп-култура, што ние како Скопјани стварно едвај … Продолжи со читање Кај идат ваквите луѓе у Скопје, и зашто не ги гледаме почесто?

ГАЛЕРИЈА: Скопје, 2007

Во 2007 имавме некое друго Скопје, физички, а и луѓето некако беа поинакви. Во последно време почнав и да го заборавам, и имав среќа на интернет да го пронајдам Алан Грант, фотограф кој баш таа година се прошетал тука. Пред новите фасади и пред исечените дрвја, кога се изгледа поедноставно. Дел од тоа Скопје веќе го нема, а дел се уште успева да се скрие. … Продолжи со читање ГАЛЕРИЈА: Скопје, 2007

Стара железничка – цела, дело на три умни девојки

Проектот е на три македонски студентки наградени на меѓународниот натпревар за дизајн од Сан Диего, Калифорнија – CLUE (Community Lighting for the Urban Environment). Всушност, се работи за светлосна инсталација на старата железничка станица во Скопје, која ја ревитализира другата половина која беше урната во земјотресот. Целата статија за нив можете да си ја прочитате на Радио МОФ, а подоле можете да ги видите фотографиите што буричкаат емоции и … Продолжи со читање Стара железничка – цела, дело на три умни девојки

ГАЛЕРИЈА: Скопје секакво

Повеќето фотографии во галеријата се испраќани без да го знам авторот. Ако препознаете своја фотографија, и сакате да биде потпишана или да ја тргнам, ќе ми биде драго да направам како што ви е ќеиф. Уживајте и следете го Skopje & Me на Фејсбук тука и тука, а на Твитер тука. Продолжи со читање ГАЛЕРИЈА: Скопје секакво

Skopje Lego & Travel

Павел Пиетка е шетач и автор на блогот Pawel’s Travels, патувачки блог, со една мала цака – Лего се слика со знаменитостите, а не Павел, и не како што ние би правеле. Еве го легцето во Скопје: Еве го во Белград: Еве го во Париз: Павел го имате на Фејсбук, Твитер, Инстаграм и Фликр. Јана    Skopje & Me    Продолжи со читање Skopje Lego & Travel