Второ издание на „Скоро парижанка”!

disambiguation: Не е „Како да бидеш парижанка”. За таа фантастична книга пишував овде. Оваа е друга, сме збореле, насловот е „Скоро парижанка или како да ги преживееш своите доцни дваесетти …во Париз” Да, долг е насловот. Ај на англиски, како што му е оригиналот, со нешто помалку од 5 ѕвезди на Амазон: Almost Parisian,  or How to survive your late twenties …In Paris Ама тоа … Продолжи со читање Второ издание на „Скоро парижанка”!

Извадок од Скоро Парижанка: Како да ги преживееш своите доцни дваесетти… Во Париз

…сите подеднакво досадни за намрштените локални жители на кои им е преку глава да одговараат на „ИЗВИНЕТЕ МИС-ЈУ, КАДЕ Е МОНМАРТР“, кога Монмартр е веднаш зад аголот. Продолжи со читање Извадок од Скоро Парижанка: Како да ги преживееш своите доцни дваесетти… Во Париз

Скоро Парижанка: Како да ги преживееш своите доцни дваесетти …Во Париз

Тоа нештото што го напишав пред две години (три?) како Almost Parisian: How To Survive Your Late Twenties …In Paris, конечно стана ова: Дали Париз е секогаш добра идеја? Да, ама дискутабилно е малце. Да не ве лаже насловот, ова е роман. И не, нема да ви кажувам како да се справите со прагот на 30-тите во Париз, туку ќе ве поканам да и пофаќаме … Продолжи со читање Скоро Парижанка: Како да ги преживееш своите доцни дваесетти …Во Париз

Градот што веќе не е мој – Јовица Ивановски

Тешко излегувам од дома за настан, ако не сум спремна ден унапред, ама на промоцијата на Јовица Ивановски за „Градот што веќе не е мој“ дознав вчера, кога и беше закажана, па некако не ми беше проблем одма да се одлучам. Со другар, со кој долго немав прилика да поуживам во дешавка како што му доликува на Скопје, се договорив и правец МКЦ. Беше мирно, … Продолжи со читање Градот што веќе не е мој – Јовица Ивановски

У шахта сум, ќе те барам – или како си поминав за поплавата.

(Не паднав у шахта, али добро.) Џабе се занесувам јас дека живеам во урбана средина, кога при првиот позаебан дожд постои опасност да се УДАВАМ на факинг РАСКРСНИЧЕ на ул. Козле. Не си го откажав ни кафето закажано во мирни услови, мислејќи „де, и гумени чизми имам, и длабок чадор, и све. Какви глупости. На враќање од кафето, гледам дека се спајаат небо и земја, … Продолжи со читање У шахта сум, ќе те барам – или како си поминав за поплавата.

10 причини да ја прочитате „Исповеди на еден психотичен ум“

1. Драги Михајловски ја прочита, а ако тоа не ви е доволно, го спореди авторот со Буковски. 2. Нема ниеден стих, ниедно хаику и ниедно цвеќе на сонце, со дожд, во саксија и други литературни еквиваленти на инстаграм-филтри. Што, мислевте дека наши писатели само тоа знаат? Think again. #sorrynotsorry 3. Содржи висок процент на непатетично емотивни мажи и може да користи како утеха за жени … Продолжи со читање 10 причини да ја прочитате „Исповеди на еден психотичен ум“

СКОПЈАНКИТЕ АКО САКААТ ДА СЕ ОМАЖАТ… Wait, WHAT?!

Океј, има тука по интернет едно девојче што напишало нешто за Скопјанки, провинцијалки и мажење. У кратки црти, вика, Скопјанките треба малце да го спуштат носот и, парафразирам, да бидат поприступачни, како колешките „провинцијалки“, ако сакаат да се омажат. Од толку бирање, вели ова мудро створење, на крај само ќе бидете бирани. Ова е све многу смешно и симпатично. Ама не е трол. Сериозно. Не … Продолжи со читање СКОПЈАНКИТЕ АКО САКААТ ДА СЕ ОМАЖАТ… Wait, WHAT?!

Скопјани пишуваат: Две страни на Скопје

Овде, од Маџари до Ѓорче знам секоја улица како дише, знам кое тобако работи кога ќе ми снема цигари, дури и во сон можам да си го поминам булеварот Климент Охридски, се шетам низ центар во ситните часови, одам во чаршија во 1 по полноќ, се собирам во 4 сабајле, возам со точакот во ниедно време од центар до Железара, некогаш возев и до Волково… Продолжи со читање Скопјани пишуваат: Две страни на Скопје

Скопјани пишуваат: Јовица Ивановски – СКОПЈЕ

Скопје, внимавај кога правиш шпага над реката Вардар да не си ги скршиш мадињата од камениот мост! Твоите улици се полни со просјаци и простаци, во твојата зоолошка животните штрајкуваат со глад (што не мора да значи дека имаат политички амбиции). Скопје, твојот градски парк е полн со шприцови на кои се навлекуваат деца. Не знам каде да фрлам ѓубре, каде да се измочам. Скопје, не знам каде да ги однесам гостите од странство и што … Продолжи со читање Скопјани пишуваат: Јовица Ивановски – СКОПЈЕ

Јована Тозија: Зошто го сакам Скопје

Скопје е град во кој што само клупите и темните улички знаат некои од моите најдлабоки тајни. И со мирна душа спијам навечер зошто знам дека никогаш нема да ги издадат. Продолжи со читање Јована Тозија: Зошто го сакам Скопје

Иван Шопов: Зошто го сакам Скопје

Го сакам Скопје затоа што мојата интимна географија речиси сосема е испишана овде. Ако треба да ја нацртам мојата скопска мапа, ќе се добие еден сосема поинаков град чија мапа не може да се купи во ниту еден киоск. Продолжи со читање Иван Шопов: Зошто го сакам Скопје

Статус на Фејсбук што треба да го научите на памет

И не само на памет, туку и да станувате и да легнувате со него. Затоа што работата е дојдена до таа мера, да човек има желба да основа организација која ќе се бори масовно за искоренување на тие морбидни навики на луѓето да се мешаат во туѓите животи. Продолжи со читање Статус на Фејсбук што треба да го научите на памет