(До)живеј го Скопје

Владислав Гавриловски ми прати едно махерски изведено видео, со неверојатни кадри од Скопје. За талентот да се извлече најјакото од ноќната фотографија му честитам, а затоа што реши да го сподели ќе му кажеме сите – фала! Затоа што е како спот за Скопје и го враќа она познато чувство на гордеење со градот, кога веќе толку често се случува да го подизгубиме. Уживајте. Продолжи со читање (До)живеј го Скопје

Скопје и Бојана

Лонг тајм ноу си, драги луѓе. Толку многу пишувам на различни места, што не ми остануваат зборови за тука. Или така мислев, веројатно ми фалело инспирација. Која бтв, си дојде во форма на фотографиите на една Бојана, или MissChievous, или домаќинката на блогот Dreams, Romance, Excess. Деновиве гледам се врткаат едни те исти фотографии од Скопје, стари, носталгични, преубави. Би сакала да ги споделам, ама во … Продолжи со читање Скопје и Бојана

Пишувањето роман е преживување

Originally posted on Literatura.mk:
Во друштвото на домашни книжевни автори, таа е необична појава, пишува на англиски јазик, а потоа сама се преведува, прва објавува книга на „Киндл“, ќе ја најдете на „Амазон“… Малку писателски стаж, а многу позитивни критики за нејзините книги. Непосредно пред промоцијата на романите на „Саемот на книгата“ во Франкфурт, а потоа во Скопје и во Белград, отворено интервју со… Продолжи со читање Пишувањето роман е преживување

СУВЕНИРИ ОД СКОПЈЕ, или на што ќе ја потрошам платата месецов.

Што има да спиете на обични перници, кога можете да спиете на цртеж од Матка? 🙂 Продолжи со читање СУВЕНИРИ ОД СКОПЈЕ, или на што ќе ја потрошам платата месецов.

Извадок од Скоро Парижанка: Како да ги преживееш своите доцни дваесетти… Во Париз

…сите подеднакво досадни за намрштените локални жители на кои им е преку глава да одговараат на „ИЗВИНЕТЕ МИС-ЈУ, КАДЕ Е МОНМАРТР“, кога Монмартр е веднаш зад аголот. Продолжи со читање Извадок од Скоро Парижанка: Како да ги преживееш своите доцни дваесетти… Во Париз

Скоро Парижанка: Како да ги преживееш своите доцни дваесетти …Во Париз

Тоа нештото што го напишав пред две години (три?) како Almost Parisian: How To Survive Your Late Twenties …In Paris, конечно стана ова: Дали Париз е секогаш добра идеја? Да, ама дискутабилно е малце. Да не ве лаже насловот, ова е роман. И не, нема да ви кажувам како да се справите со прагот на 30-тите во Париз, туку ќе ве поканам да и пофаќаме … Продолжи со читање Скоро Парижанка: Како да ги преживееш своите доцни дваесетти …Во Париз

‘Доста јадете г***на за „смартфон генерација“, затоа што врска немате што зборите’

Ова е преводот, на кратко. А на долго: Позајмено од пост на Writing About Writing: „Жими се, ако видам уште едно претенциозно уметничко дело за тоа како користење на Ајфон значи дека генерацијата ни станува полна со асоцијални зомбија, ќе вриштам. Што си мислат луѓето дека е телефонот? Осветлен екран во кој што зјапаш безумно? Смартфонот е неверојатно парче технологија, што ти овозможува да правиш … Продолжи со читање ‘Доста јадете г***на за „смартфон генерација“, затоа што врска немате што зборите’

Кај да јадете: Harbor Lounge Bar

Одамна имам налетано на Harbor Lounge Bar на социјални мрежи и се спремав да го проверам со месеци. Не ми е уз пат, затоа што е во Влае, па одлагав, додека не го видов следново на Твитер: Pizza Harbor 🍕 можете да ја нарачате на kliknijadi.mk и ќе биде доставена до вашето место! pic.twitter.com/WN9BJMtMTr — Harbor Lounge Bar (@HarborLoungeBar) November 14, 2016 Одма се убрзаа … Продолжи со читање Кај да јадете: Harbor Lounge Bar

Македонски филм со награда: Dark Hours: A Tale Of Noir

Да влезе у записник дека би сакала ова да беше рецензија, ама реално, врска немам кој и што е филмот, освен тоа што го прочитав на 2-3 сајта. Ќе биде. Нејсе, пошто имаме еден тон култура, најкултурна една земја сме, уметност слободно тече по улици (не како во други некои земји што си ја кочат уметноста на сметка на кич, шунд и гомна, пу пу), … Продолжи со читање Македонски филм со награда: Dark Hours: A Tale Of Noir

Дневна доза скопски минимализам

Бојана Бесова ја знам само од Фејсбук, и ништо не знам за неа, освен дека е графички дизајнер. На хоум ми залута еден нејзин финтаџиски дизајн што ме воодушеви, ваков: и ја побарав да видам што има друго. Има многу друго, многу осет за естетика и можете да и го видите Инстаграмот за да се уверите. Јас ќе ве оставам со неколку нејзини минималистички фотографии од … Продолжи со читање Дневна доза скопски минимализам

De:Sonanz Festival

Почна на 1-ви октомври и ќе ја разубавува душата на Скопје до 10-ти. Од музика, до уметност и работилници, фестивалот ни дава шанса малку да се растеретиме од неподносливата рутина што знае да го зафати градот на вакво време, и да поуживаме во поинакви работи. Подоле програмата што ја дигнав од евентот, па кој што го занима. Јас вечер идам на Баклава, а вие како … Продолжи со читање De:Sonanz Festival

Цртежите на Отец Пимен

Вечер во „Подрум“, во Буњаковец, Отец Пимен, за кој јас не знаев дека вака си цртка фини работи, ги изложува своите цртежи за воодушевување и продажба. Средствата од продажбата ќе одат за помош на Гоце од Ченто, како што пишува на евентот, а со сигурност можам да ви кажам дека ќе има убави луѓе таму. Изложбата е насловена „Балерините и нивната публика“, а почнува во … Продолжи со читање Цртежите на Отец Пимен

Градот што веќе не е мој – Јовица Ивановски

Тешко излегувам од дома за настан, ако не сум спремна ден унапред, ама на промоцијата на Јовица Ивановски за „Градот што веќе не е мој“ дознав вчера, кога и беше закажана, па некако не ми беше проблем одма да се одлучам. Со другар, со кој долго немав прилика да поуживам во дешавка како што му доликува на Скопје, се договорив и правец МКЦ. Беше мирно, … Продолжи со читање Градот што веќе не е мој – Јовица Ивановски

Уште еден Skopje Timelapse <3

…овој пат на Дарко Рајчин, со се што треба за потсетување дека и покрај се, ова си е наш и прекрасен град. Од изгрејсонце до зајдисонце, Скопје е тоа што живее околу нас, додека ние се брзаме да се натпаметуваме, да заработуваме и да мислиме на позелената трева од другата страна. А некогаш, се што треба е човек да си одбере кров од зграда, да … Продолжи со читање Уште еден Skopje Timelapse ❤