Што ќе има на Баскерфест?

Почнува на 10-ти јуни, завршува на 19-ти, на плоштад Македонија. Ќе има уличен перформанс, баскер точки и музички настапи. На пример: Blink Circus – Патувачка уметничка инсталација и е единствена во целиот свет! Патувачко шоу во стилот на 20-тите години и најмала уметничка галерија, која содржи фотографии направени во надреалистички-циркуски стил во минијатура, од страна на уметникот Лоренцо Мастројани. Сите 130 фотографии може да се набљудуваат ексклузивно со … Продолжи со читање Што ќе има на Баскерфест?

Програма за Spring Wine Festival, плус кое вино со што.

Малце едукација од Тина: Денеска започнува “Spring Wine Festival” 2016, а ќе трае се до недела. Скопје пет дена ќе има можност да ужива во безброј вински вкусови на најдобрите македонски винарии, како и во деликатесни мезиња. За сите гурмани и обожаватели на чашка добро вино, подготвивме еден мал едукативен текст- како да комбинирате храна и вино како и кои сорти на вино вреди да … Продолжи со читање Програма за Spring Wine Festival, плус кое вино со што.

Плати со поезија, или истури емоции и напиј се кафе

И во Скопје, да. Скопје има толку многу поезија, што кафичите можат и без залиха да останат во понеделник. Значи, 21-ви март, светскиот ден на поезијата, Veneto Italian Restaurant, Restaurant Dion, Nargile Caffe, Paladium Cafe Bar и Badu Bar ќе наплаќаат во емоции истурени на хартија, приклучени на глобалната кампања на Јулиус Мајнл. Јас би пишувала поезија за кафето, како такво, како чувар на нерви, како еликсир … Продолжи со читање Плати со поезија, или истури емоции и напиј се кафе

На палачинки во „Гнездо“

Од човек што јадел, спиел и се будел во Центар, станав човек што го посетува од прилика еднаш месечно, па не е ни чудо што дури пред некој ден го доживеав Гнездо за прв пат. Продолжи со читање На палачинки во „Гнездо“

Вејка на ветрот – претстава што ја оправда мојата доверба во младиот и независен театар

Скопје има независен театар. Ете, до толку е метропола. И сите огорчени коментари дека „имаме уште многу фурни леб за јадење“ до концептот на главен град, паѓаат во вода кога се работи за театарската сцена, не само со институциите на кои сме навикнати, туку и со нови, свежи појави кои докажуваат дека квалитетот не е резервиран само за имињата кои ги гледаме, читаме и слушаме … Продолжи со читање Вејка на ветрот – претстава што ја оправда мојата доверба во младиот и независен театар