Што да гледате: Perfetti Sconosciuti

Некад ги сакаш луѓето зашо ти се роднини и се генерално фини, некад зашо сам си ги избрал и си створил убав однос со нив, а Ина ја сакаш зашо меѓу другото за сакање, ти праќа линк од филмот Perfetti Sconosciuti (Perfect Strangers) и ќути.

Прочитав краток опис, одма симнав, одма изгледав, паднав у несвест. Филмот е прејак. Ќе го рипнам елаборатот за тоа зашто „европска школа си е европска школа“ и ќе ви кажам дека од лаптоп или телевизор од дома, ќе го добиете она финото чувство како да сте излегле од театар, со комплексни ликови што имаат повеќе нивоа, со издржани дијалози што во ниеден момент не отскокнуваат од рамката на нормални разговори што ги водиме со луѓето околу нас, и ќе се осеќате како да сте со луѓето на маса.

perfetti_sconosciuti1

А, муабетот е следен:

Неколку пара се договараат да истераат една пријатна вечер, додека не им текне да играат игра „телефоните на маса, и секоја порака и позив што ќе стигнат ги кажуваме гласно“. Ова е се разбира језиво глупа идеја, ама не како за сценарио, туку како за концепт што само на луѓе може да им текне, па и тоа како можете да се замислите себеси во слична ситуација.

RGB tiff image by MetisIP

И се разбира, понатаму, дали некогаш излегло нешто добро од комплетна, најкомплетна, безкомпромисна искреност? Ќе мора да видите, топло препорачувам. Паѓаат маски, учиме како се реагира во одредени ситуации, и се тоа во комбинација со одлична режија, едноставна а привлечна фотографија и одлична актерска игра.

Филмот е забавен од прва до последна секунда. Одам да барам слични и ќе ве известам.

Јана

Коментирај

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s