Дали iPhone SE е најбоље што можеше да им текне?

Ако пред да излезат првите фотографии сте се фатиле како кукате дека 5/5s е најдобриот дизајн и ви се закануваше запаление на дланки од големината на 6-ките, тогаш за вас, како и за мене, најверојатно да.

iphones

Кога излегоа првите трачеви дека iPhone-от ќе се зголемува, со братучед ми ги гушкавме нашите 5ки, свесни дека кога-тогаш ќе мораме да ги замениме со некое почудовишно издание и со две раце потпишувавме дека 5ката е најдобриот дизајн што Apple можел да го извади. Имајќи на ум дека „така секоаш зборам, па секоаш ми се свиѓа поновиот“, кога се појавија 6-ките, стварно отидов да ги поманијачам.

Значи, да се разбереме, iPhone 6/6s е прекрасен телефон. И дизајн, и перформанси и све. Убав е, како што само iPhone може да биде, работи совршено, буквално на се што ќе ти затреба, он ти вика „иам“. Ама, за волја на вистината, 6/6s е голем телефон, далеку од совршените милиметри за у џеб и рака на 5-ките, и Apple тоа го знае.

Затоа и најновиот не е продолжување на 6-ките со минимални подобрувања, туку е iPhone SE.

iphone SEНекои тврдат дека iPhone SE е враќање назад и тотално не им е јасно зашто Apple пак се изживљава со своите слепо посветени корисници. Па сепак, тргнувајќи од мојата посветеност на брендот, а и на дизајнот на 5ката + желбата за понапреден телефон, работите стојат вака.

iPhone SE го задржува компактниот и не за џабе толку фален дизајн на 5-ките (џеб, рака, навика…), притоа вклучувајќи скоро се од добрите ствари што ги нуди 6-ката.

Од најнебитните ствари, а и за разлика од 5/5s, ги има боите што ги нуди 6/6s. Што значи ако се напнавте за rose gold, го имате и тука. Јас ќе се држам до црно, евентуално со можност за размислување за silver. А од очигледните, екранот е нели, помал, односно, 4 инчи наспроти 4,7.

Од вградена меморија, SE има опции за 16 и 64 гига, со безобразното исклучување на опцијата за 32, исто како кај 6-ката, додека 6s нуди и 128. Со оглед на тоа што јас супер се снаоѓам и со моменталниве 16, тотално не ме интересира 128. Малце скар дека нема 32, ама па што ако скар. Да не ќе се враќам на Андроид?

iphone SE 1

 

Процесорот (тоа внатре што кажуе до кој степен на совршенство ќе работи) е како на 6s, исто и рамот, во превод: ќе работи подобро од обична 6-ка. А гледам дека од стварите што ги нема, ја нема таа 3D touch опција чија што употреба никогаш не успеав да ја сфатам, и предната камера е како на 5-ките. Задната камера е еднаква на 6s и подобра од 6.

Да не загњавувам премногу со детали што не сите ги разбираат, слободно можете да одите да ги споредите сите најнови модели тука.

А заклучокот е едноставен, се добива скоро целата најнова технологија од последниот модел, со дизајн што и Apple знае дека им беше најдобар до сега. Нормално, факт е дека поголемиот екран на 6-ките е супер за многу луѓе, и факт е дека не се случило до сега да промашат со дизајн. Па сепак, за љубителите на екран постои 6 plus, и затоа не го ни рачунам тука. На крај краева, затоа на располагање стои и iPad mini и се качува до iPad Pro.

И се разбира, последната симпатична информација. Кај ми се свиѓа последново решение, па уште и почетна цена му е $400.

На 6s му е $650, колку за споредба.

Значи? Закон или не?

Јана
facebook_circle_black-128 instagram-4-xxl twitter_circle_black-512

Skopje & Me
facebook_circle_black-128  twitter_circle_black-512

Коментирај

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s